Camelia Berghian-Grosan, Sahin Isik, Alin Sebastian Porav, Ilknur Dag, Kursad Osman Ay, George Vithoulkas
Темата за много високите разреждания е обект на непрекъснат дебат от години главно поради ограничените възможности за анализ на такива разредени разтвори. За тази цел бяха проведени проучвания с трансмисионна електронна микроскопия (TEM) за оценка на морфологичните характеристики на силно разредени разтвори на злато с разтворители етанол и вода като за всеки тип разтвор бяха изследвани три нива на потенциране (6C, 30C и 200C).
В допълнение бяха включени Раманова спектроскопия и алгоритми за дълбоко обучение (DL) за анализ на трите нива на потенциране на пречистена вода, непречистена вода и пречистени разтвори на злато на водна основа. За всяка разглеждана категория бяха определени три партиди. Разгледаха се и се обсъдиха разграничителните способности на методите в сравнение с резултатите от ТЕМ между всички изследвани класове, между потенциите във всяка група или между класовете в рамките на едно и също ниво на потенциране.
С помощта на ТЕМ бяха установени структурни подредби за трите нива на потенциране, докато моделът на затворена повтаряща се единица (GRU) показа голяма точност (88%) за разграничаване на всички класове, над 90% точност за разграничаване на пробите във всяка група и над 95% точност за класифициране в рамките на същото ниво на потенциране при използване на необработени
Раманови спектри.
По този начин наборът от методи (TEM-EDX и Раманова спектроскопия в комбинация с DL) може успешно да се използва за описване и диференциране на силно разредени разтвори, получени след потенциране. Освен това въз основа на резултатите, получени от проучването за определяне на всичките 11 класа и алгоритъма за увеличване на данните, използването на метода за спектрална сегментация може да се разглежда като ценна стратегия за повишаване на точността на прогнозиране на модела.
Изследванията се фокусират върху Aurum metallicum (злато) в три различни потенции – 6C, 30C и 200C. Трансмисионната електронна микроскопия разкрива наличието на стабилни наночастици в разтворите, въпреки че концентрациите са над числото на Авогадро. ТЕМ изображенията на Aurum metallicum показват клъстерни подредби от наночастици, които варират в зависимост от разредителя и степента на потенциране.
По-високите потенции водят до по-разклонени и по-големи структури, които покриват по-големи площи. Това потенциално обяснява защо по-високите потенции имат по-дълготрайни и по-дълбоки терапевтични ефекти. Тези обширни подредби допринасят за стабилността на структурите.
Използването на дълбоко обучение (DL) за класификация и диференциация на потенцираните разтвори е иновативен аспект на изследването. Тези методи са използвани за анализ на пречистена вода (PW), непречистена вода (UW) и Aurum metallicum разтвори, и резултатите показват значителни различия между тях.
Резултатите от изследването са публикувани в престижното научно списание Journal of Molecular Liquids с импакт фактор 6.0. Статията представя убедителни доказателства, че потенцираните хомеопатични лекарства, дори и след числото на Авогадро, оставят откриваема и специфична следа в разредените разтвори.
Източници: