
В четвъртък, 21 ноември 2024 г., EUROCAM, в сътрудничество с Център за традиционна и интегративна медицина (CCCTIM), Charité – Universitätsmedizin Berlin беше домакин на уебинар, озаглавен „Обещаващи изследователски хоризонти: Приносът на традиционната и интегративна медицина за справяне с антимикробната резистентност в Европа“.
Събитието събра водещи експерти, за да обсъдят потенциалните роли на традиционното, допълващо и интегративно здравеопазване (TCIH) за справяне с нарастващото предизвикателство на антимикробната резистентност (АМР) в рамките на концепцията за Единно здраве.
Ключови изводи за антимикробната резистентност и TCIH
TCIH като ценен инструмент за справяне с АМР: Уебинарът подчерта потенциала на TCIH за намаляване на прекомерната употреба на антибиотици и насърчаване на подходи за управление на инфекции, основани на превенция.
Както подчерта д-р Доминик Моне, ръководител на секция, антимикробна резистентност и свързани със здравеопазването инфекции (ARHAI), Европейски център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC), „В момента изоставаме от целите за AMР за 2030 г. Докато се постига напредък, е необходим по-целенасочен подход, включващ принципите на Единно здраве.
Занапред трябва да се съсредоточим върху решения, които могат да доведат до предотвратяване на инфекции и намаляване на ненужната употреба на антибиотици. Това е особено важно в общността – където се използват най-много антибиотици и където целенасочените интервенции могат да имат най-голямо въздействие върху общата употреба на антибиотици при хората.“
Глобално сътрудничество: лекторите подчертаха необходимостта от по-широко международно сътрудничество при споделяне на знания, резултати от изследвания и планове за изследване и прилагане на TCIH.
Подходът Единно здраве: Централен фокус на дискусията беше ролята на подхода Единно здраве в борбата с АМР. Чрез представяне на теренни опити до обещаващи изследователски резултати, лекторите подчертаха как TCIH може да бъде политически инструмент в рамките на One Health, подкрепящ междусекторната координация между здравето на хората, животните и околната среда. Като насърчава цялостна грижа, ориентирана към пациента, TCIH допринася за намаляване на зависимостта от антибиотици чрез превантивни мерки, неантибиотични лечения и устойчиви практики във всички сектори на здравеопазването.
Изследователски приоритети: Участниците призоваха за увеличаване на инвестициите в изследванията на TCIH, по-силна политическа подкрепа и разработване на насоки, които включват TCIH като част от по-широка стратегия за превенция и управление.
Българско участие
В срещата участва и доц. д-р Иван Иванов от НЦЗПБ. Той представи как възстановяването и запазването на микробиомното разнообразие може да предотврати разпространението на АМР. Презентацията му подчерта потенциала за неантибиотични стратегии, фокусирани върху микробиома, за прекрояване на управлението на AMР и подобряване на дългосрочните здравни резултати, както и ролята, която TCIH може да играе в тези усилия.
Д-р Иванов специално подчерта как загубата на биоразнообразие в почвата може да допринесе за AMР. Той подчерта ролята, която стратегиите за Единно здраве могат да играят както за възстановяването, така и за поддържането на биоразнообразието в околната среда. Макар и недостатъчно проучени, необходими са действия за подобряване на устойчивостта, като например по-добро наблюдение, модернизиране на инсталации за отпадни води и управление на АМР в болниците.